Dlaczego pies ma matowe futro, choć jest żywiony wysokiej jakości karmą? Albo, z jakiego powodu ciągle się drapie, skoro nie ma pasożytów? Takie pytania zadaje sobie wielu właścicieli tych czworonogów. Mało kto wówczas bierze pod uwagę alergię, która może wywoływać takie właśnie dolegliwości.
Psy podobnie jak ludzie, czasem borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Te niekiedy dotyczą skóry. Chodzi tu głównie o alergie. Objawiają się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Trzeba więc w odpowiedni sposób na to zaradzić. Czasem jedynym ratunkiem jest pomoc weterynarza.
Czym jest alergia skórna u psa?
Alergia u psa to nic innego, jak wrodzona tendencja organizmu do wywoływania reakcji chorobowych. Dzieje się to na skutek działania pewnych substancji. Substancje te to po prostu alergeny. Chodzi o to, że jeśli przykładowo pies zje coś dla niego nieodpowiedniego, coś, czego jego organizm nie toleruje, to wówczas pojawiają się zmiany skórne i inne dolegliwości. Niektóre bywają mocno dokuczliwe, a dla zatroskanego opiekuna od razu zauważalne.
Alergia skórna u psa może być spowodowana pasożytami, karmą i czynnikami środowiskowymi. Aby alergia w końcu się ujawniła, zwierzę musi mieć ciągły kontakt z alergenami. Przeważnie problemy te pojawiają się w drugim albo trzecim roku życia psa. Chyba że alergenem jest karma. Alergie pokarmowe mogą wystąpić praktycznie w każdym wieku. Na szczęście, jeśli tylko znana jest przyczyna nietolerancji, można nad nią w odpowiedni sposób zapanować.
Głównymi alergenami pokarmowymi są drób, wieprzowina i zboża. Nierzadko wymienia się również ryż, a także produkty wysoko przetworzone. Dlatego dobierając karmę dla tego zwierzaka, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej skład. Należy wybrać produkt, który nie zawiera alergenów, a jeśli po zjedzeniu karmy pies będzie odczuwał jakieś dolegliwości, należy jak najszybciej interweniować. Czasem dobrze jest zdać się na radę fachowca, weterynarza. Skonsultować problem nie zaszkodzi, a takie zachowanie może pomóc w szybkim rozpoznaniu go i zapobiegnięciu podobnym sytuacjom.
Alergia skórna u psa – objawy
Jakie objawy wskazują na to, że problem zdrowotny u psa może dotyczyć alergii pokarmowej? Jest ich wiele. To przede wszystkim intensywny świąd, który powoduje nadmierne drapanie, a niekiedy nawet wręcz wygryzanie ciała przez psa. Niektórzy wówczas myślą, że to pasożyty. W rzeczywistości problem może być jednak zupełnie inny. Tak więc widoczne rany na skórze psa mogą wskazywać na to, że ma alergię pokarmową.
Inne objawy alergii skórnej to rumień, wysypka, nadżerka oraz krostki lub grudki. Takie zmiany skórne też świadczą o alergii, która należy jak najszybciej zdiagnozować i zacząć leczyć.
Zdarza się również, że przy tego typu alergiach pojawiają się również inne objawy. Mogą to być nawet opuchnięcia i zaczerwienienia. Czasem pojawia się problem z wypadaniem sierści.
Pytanie tylko, gdzie tych zmian skórnych szukać? Przeważnie występują na uszach, głowie, a także na wargach. Zdarza się jednak, że są widoczne również na brzuchu, między palcami i na bokach ciała.
Tak właśnie może objawiać się alergia skórna u psa. By móc mu pomóc w odpowiedni sposób, trzeba najpierw postawić właściwą diagnozę. Tym powinien zająć się specjalista. Samodzielna ocena problemu i przeciwdziałanie mu nie zawsze przynosi satysfakcjonujące zmiany. By jednak naprawdę pomóc zwierzakowi, trzeba skonsultować się z weterynarzem.
Jak diagnozowana jest alergia skórna u psa?
Weterynarz w celu zdiagnozowania problemu skórnego u czworonoga może wykonać szereg temu służących badań. Jednym z nich jest badanie krwi. Poza tym jest również test uczuleniowy. W przypadku typowej nietolerancji pokarmowej, w postawieniu diagnozy może pomóc dieta wykluczająca. Istnieje jeszcze inna metoda – kliniczny proces eliminacji, czyli diagnostyka wykluczająca.
Eksperci często twierdzą, że same objawy i badania krwi to za mało, by móc pozyskać wyczerpujące informacje dotyczące ewentualnej alergii u psa. Weterynarz zwykle stopniowo wyklucza wszystkie możliwe choroby, które mogą objawiać się w taki sam sposób.
Jeśli wiele wskazuje na to, że problem tkwi właśnie w nietolerancji pokarmowej, to wówczas wprowadza się dietę eliminującą. Najpierw podaje się psu same mięso, którego jeszcze nie miał okazji jeść. Może być tak, że wówczas podczas takiej diety objawy zaczną powoli ustępować. W tej sytuacji podawane są kolejne składniki. Tą metodą można bardzo łatwo i szybko ocenić niepożądane skutki uboczne albo też objawy niedoborów.
Pytanie teraz, jak powinna być leczona alergia pokarmowa u psa? Na pewno nie ma złotego środka, który pozwoli w błyskawicznym czy natychmiastowym tempie pozbyć się problemów skórnych u zwierzaka. Na dojście do pełnego zdrowia i powrót do zdrowia trzeba trochę poczekać. Jednak o tym w oddzielnym akapicie.
Alergia skórna u psa – leczenie
Pies, u którego zaobserwowano alergię pokarmową, musi być poddany leczeniu. Jeżeli stan zwierzaka będzie poważny, weterynarz może zdecydować o konieczności podania czworonogowi specjalnych leków. Leki te złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Gdy tylko uda się znaleźć alergen, który powoduje to złe samopoczucie i problemy skórne, wystarczy go po prostu wyeliminować. Tak powinno wyglądać leczenie, które na pewno prędzej czy później przyczyni się do satysfakcjonujących efektów i powrotu czworonoga do zdrowia.
Wprowadzając zmiany żywieniowe u psa, warto stosować hipoalergiczne karmy dla psów albo po prostu diety oparte na białku hydrolizowanym. Dobrym rozwiązaniem jest także surowa karma, która składa się z surowego mięsa i warzyw, wzbogacona minerałami i innymi dodatkami, dobranymi w oparciu o indywidualne potrzeby czworonoga.
Jeśli pies boryka się z problemami skórnymi w wyniku spożywania niewłaściwej karmy, nie wystarczy wyleczyć dolegliwości, pozbyć się objawów. Trzeba też im zapobiegać. Chodzi tu o dobór odpowiedniej karmy. Warto zrobić to z pomocą weterynarza, który na pewno podpowie, jakiego typu karmy są dla tej grupy psów odpowiednie i bezpieczne. Wspomni też, czego należy unikać, jakich składników, czy nawet, których konkretnie karm.
Warto też dodać, że zmiany skórne u psa mogą pojawić się także na skutek występowania alergii kontaktowej u psa, wziewnej i pchlego zapalania skóry. Kontaktowa alergia może wystąpić na skutek kontaktu z preparatem przeciwpasożytniczym, środkiem pielęgnacyjnym czy nawet jakimś domowym detergentem. Należy również mieć na uwadze to, że psy też mogą mieć alergię na pyłki, roztocza, pleśń czy na przykład grzyby. W tym przypadku zwykle występuje wysypka, ale i mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Alergia skórna czasem pojawia się na skutek kontaktu skóry zwierzaka ze śliną pcheł.
Najczęściej jednak alergie występujące u czworonogów są powodowane niewłaściwym żywieniem. Dlatego bardzo ważne jest to, aby dobrze wybrać karmę i stosować tylko tę zdrową, bezpieczną, wartościową. Na szczęście wybór jest duży, tylko trzeba wiedzieć, czego się potrzebuje i szuka.
Pielęgnacja skóry psa alergika
Warto mieć na uwadze to, że skóra psów alergików jest zazwyczaj podrażniona i dość sucha. Dzieje się to między innymi na skutek intensywnego drapania, a także wygryzania. Dotyczy to między innymi psów borykających się z alergią pokarmową. Dlatego zaleca się stosowanie specjalnych kosmetyków. Produkty te skutecznie łagodzą podrażnienia, a także nawilżają skórę i zarazem zmniejszają świąd.
Chcąc skutecznie łagodzić przykre dolegliwości skórne i nie pogarszać tych zmian, należy stosować preparaty, w których nie ma substancji drażniących. Chodzi tu przede wszystkim o takie składniki jak siarczany, alkohol, produkty petrochemiczne albo fosforany i parabeny. Szukając dobrego produktu do pielęgnacji dla czworonoga, dobrze jest rozejrzeć się za preparatami, które mają w składzie naturalne składniki, wyciągi roślinne.
Poza szamponami, w sprzedaży dostępne są również specjalne odżywki dla psów. Produkty te mają właściwości nawilżające i odżywiające skórę. Jeśli pies jest alergikiem, trzeba przygotować się na to, że praktycznie już przez cały czas będzie trzeba dbać o niego w szczególny sposób, stosując specjalistyczne preparaty i kosmetyki. W przeciwnym razie pies będzie bardziej narażony na powstawanie takich właśnie nieprzyjemnych dolegliwości skórnych i wówczas będzie konieczne leczenie, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Alergia skórna występująca u psa to poważny problem zdrowotny, który powinien być za wszelką cenę wyeliminowany. W przeciwnym razie zwierzak będzie cierpiał. Swędząca skóra to ogromny dyskomfort. Dlatego jeśli dolegliwości te występują na skutek stosowania niewłaściwej karmy, trzeba ją po prostu zmienić, a na zamiany zaradzić odpowiednim lekiem zaleconym przez weterynarza. Kontakt z tym specjalistą będzie tu jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dla bezpieczeństwa, na przykład zmieniając karmę dla swojego czworonoga, dobrze jest przez pewien czas go obserwować, jego zachowanie i wygląd samej skóry. To pomoże uniknąć poważniejszych i bardziej dokuczliwych dolegliwości.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl